Pierwszy taniec nowożeńców, rozbite kieliszki, welon panny młodej, krojenie tortu – wszystkie te zwyczaje mają symboliczne znaczenie i mają przynieść szczęście i powodzenie w małżeństwie. Istnieje wiele weselnych zwyczajów i przesądów związanych ze ślubem, ale czy wiesz, jak uniknąć natychmiastowego posiadania dzieci lub jak zwiększyć swoje wpływy w związku? Sprawdź, jakie są tradycje weselne. Mogą dostarczyć nam wiele do przemyślenia!
Spis treści
Zamysłem zwyczajów ślubnych i weselnych było przyniesienie młodym szczęścia w małżeństwie, bogactwa, zdrowego potomstwa oraz harmonii w związku. W tych tradycjach można dostrzec zarówno elementy chrześcijańskie, jak i pogańskie, ponieważ wiele przedchrześcijańskich obrzędów było praktykowanych przez długi czas po przyjęciu chrześcijaństwa przez Polskę.
Kto nakłada welon?
Obrzędy ślubne i tradycje weselne są niezwykle bogate i, co ważne, ciągle się zmieniają. Czasami stare tradycje odchodzą w niepamięć, a my przywozimy nowe z podróży.
Wybór stroju panny młodej zawsze był sprawą najwyższej wagi. Do ubierania panny młodej na ślub powinny się zająć druhny, a także matka chrzestna lub starościna weselna. Według przesądów ślubnych, podczas przygotowań panna młoda powinna mieć nałożony welon przez osobę niezamężną.
Kiedyś suknia panny młodej nie była wcale biała. Po prostu zakładano najlepszy strój, jaki był dostępny.
Koszula dla męża
Było ważne, aby mieć przy sobie coś w kolorze czerwonym, ponieważ czerwień miała chronić przed złymi siłami, ale nie należało nosić niczego w kolorze niebieskim! Niebieska podwiązka panny młodej przyjechała do nas znacznie później – z Anglii. Strój pana młodego nie wzbudza takich emocji. Jednak istnieje zwyczaj, że panna młoda powinna kupić przyszłemu mężowi koszulę ślubną.
Przyszły mąż powinien zakupić buty pannie młodej. Powinny one czekać na parapecie aż do dnia ślubu. Jednak należy uważać, ponieważ według przesądów, ślubne buty z odkrytymi palcami przynoszą niepowodzenie.
Sposób na dzieci
Przed uroczystością ślubną młodzi przygotowują się na różne sposoby. Jednym z tradycyjnych zwyczajów jest obsypywanie się owsem, co symbolizuje bogactwo i płodność. Jednak obecnie nie wszyscy decydują się na ten rytuał. Coraz częściej młodzi mieszkają razem przed ślubem i nie mają potrzeby praktykowania tego zwyczaju. Wiele panien młodych preferuje, aby pan młody zobaczył ją dopiero w kościele, co dodaje uroku i tajemniczości temu wyjątkowemu dniu.
W trakcie podróży do kościoła nie powinniśmy zatrzymywać się ani – nie daj Boże – zawracać! Również niepomyślnym znakiem jest obserwacja czarnych ptaków. Jeśli przez pierwsze pięć lat małżeństwa nie planujemy mieć dzieci, panna młoda powinna – w drodze do ślubu – usiąść na swojej dłoni.
Przez próg kościoła
Zawsze należy przekraczać próg kościoła prawą nogą. Panna młoda w drodze do ołtarza powinna uważać, aby się nie potknąć ani nie oglądać za siebie, aby uniknąć problemów w małżeństwie. Kiedy małżonkowie przechodzą przez kościół, nie powinni rozglądać się po tłumie, ponieważ może to zwiastować zdradę!
Po opuszczeniu kościoła nowożeńcy są obdarowywani ryżem lub pieniędzmi. Ryż symbolizuje płodność, a pieniądze zapewniają dostatek, pod warunkiem, że zostaną zebrane do ostatniego grosza. Osoba, która zgromadzi ich więcej, będzie miała przewagę w związku.
Przez próg domu
Przeskoczenie przez próg ma zapewnić ochronę dla pary przed nieszczęściem. Specjaliści zalecają, aby przed ślubem odrobinę potrenować…Młoda para powinna rozbijać kieliszki, rzucając je za siebie, aby przynieść sobie szczęście, a potem posprzątać szkło. Ten, kto trzyma miotłę, będzie dominował w związku. Prawdopodobnie ten zwyczaj przyszedł do nas od naszego zachodniego sąsiada, z Niemiec. Rozbijanie szkła symbolizuje koniec starego i początek nowego życia, a także ma na celu odstraszenie złych duchów.
Pierwszy taniec
Bardzo ważnym punktem każdego wesela jest pierwszy taniec. JePierwszy taniec jest niezwykle istotnym momentem na każdym weselu. Jeżeli nowożeńcy popełnią w nim błąd, może to oznaczać pewne niezgodności w ich związku (dlatego warto wcześniej poćwiczyć).
Jeśli wśród osób, które składają życzenia, pojawi się ktoś przypadkowy, nie ma powodu do obaw – to przynosi szczęście!
Oczepiny stanowiły najważniejszy element tradycyjnego wesela, symbolizujący przemianę panny młodej w grono zamężnych kobiet. Ta magiczna ceremonia, mająca korzenie przedchrześcijańskie, miała na celu zapewnienie płodności i dostatku nowożeńcom.
Kto kroi tort weselny?
Para Młoda razem dzieli pierwszy kawałek tortu, symbolizujący budowę wspólnego życia. Jednak już w tym momencie można zauważyć pierwsze oznaki, kto będzie podejmował decyzje w związku: to ta osoba, która pewniej kroi tort!
Kto łapie welon?
Obecnie modne jest rzucać muszką i welonem, ale warto to zrobić tylko raz, ale porządnie. Jeśli kawaler lub panna to złapią, mają szansę być kolejnymi, którzy staną na ślubnym kobiercu.