Czym jest ślub humanistyczny?

To ceremonia, która wyraża miłość i wzajemne zobowiązanie do wspólnego życia w absolutnie wyjątkowy, spersonalizowany i znaczący sposób. Świeckie małżeństwo humanistyczne jest obrzędem pozbawionym odniesień religijnych i dlatego jest bardziej inkluzywne. Większość ludzi, niezależnie od uczuć religijnych, odczuwa potrzebę celebrowania ważnych momentów i zmian w swoim życiu za pomocą jakiejś formy ceremonii. To dotyczy każdego człowieka. Nie ma nic bardziej inkluzywnego niż ceremonia ściśle spersonalizowana.

Gdzie można wziąć ślub humanistyczny?

Świecki ślub humanistyczny można zorganizować w dowolnym miejscu: od sal recepcyjnych, willi i sal zabytkowych budynków ozdobionych sugestywnymi ramami mebli z epoki – po romantyczne parki. Od plaży przez ogród domu rodzinnego – po instytucje.

ślub humanistyczny

Dla kogo jest ślub humanistyczny? 

Często zdarza się, że jeden z małżonków lub oboje mają za sobą separację lub rozwód. Czy jest lepsza okazja niż ślub humanistyczny, aby zaangażować i włączyć dzieci z poprzednich związków do „nowej rodziny” lub odbudować relacje, które rozpadły się z powodu nieporozumień? Ceremonia będzie okazją do publicznego wyrażenia uczuć, a nie do wyrażenia żalu z powodu przeszłości, zobowiązań i aspiracji na przyszłość językiem, który niestety zbyt często nie znajduje miejsca w życiu codziennym.

Ważna rocznica ślubu, chęć odnowienia wzajemnego zaufania i zaangażowania po chwili kryzysu lub poważnych trudności w życiu pary: decyzja o odnowieniu obietnic, będzie oznaczała przebudzenie drzemiących uczuć, odtworzenie ważnych kroków w życiu wspólnoty małżeńskiej. Odmłodzi i ożywi  wspólny wybór z przeszłości, aby dalej dzielić razem przyszłość.

Ślub humanistyczny dla par homoseksualnych

W humanistycznym małżeństwie świeckim nie rozróżnia się par heteroseksualnych i homoseksualnych. Jest to okazja do złożenia przed bliskimi i przyjaciółmi woli podjęcia stabilnego i trwałego związku, poświadczenia dojrzałego i świadomego wyboru. Właśnie dlatego, że taki związek często dzieli społeczeństwo – ślub humanistyczny może przyczynić się do lepszej akceptacji przez bliskich krewnych dzięki wspólnej ceremonii.

Nie mając żadnej wartości prawnej, małżeństwo humanistyczne może zostać zawarte niezależnie od związku cywilnego zawartego w Polsce lub związku partnerskiego zarejestrowanego za granicą.

Jak wygląda ślub humanistyczny?

Twoja historia jest centrum ceremonii: Ty wybierasz wszystko na swoją ekskluzywną i wyjątkową chwilę.

Wiersze i przemówienia

Wiersze, które zawierają wszystko, co czujesz w środku, przemówienia  wyrażające Twoje uczucia, wyraźne oświadczenia i listy dedykowane Ci przez Twoich najbliższych przyjaciół: To wszystko stanowi klasykę ślubu humanistycznego.

Symboliczne chwile

Od tradycyjnej wymiany obrączek  po ceremonię wstęg, od rytuału piasku lub wody po rytuał róży lub światła, aż po skakanie na miotle. To Ty sam decydujesz jak będzie wyglądał Twój magiczny ślub

Kilka symbolicznych obrzędów na świeckie wesela: który byś wybrał?

Symboliczne obrzędy są pełne znaczenia, ponieważ dają ci możliwość personalizacji świeckiej ceremonii. Niezależnie od tego, cz są to listy nasycone miłosnymi wyznaniami, czy prosty gest  wysyłania zaproszeń ślubnych do swoich gości, zapraszasz wszystkich do udziału w naprawdę wyjątkowej chwili. A jakie mogą być te  symboliczne  rytuały? Przeczytaj!

1. Rytuał „Handfasting”, czyli rytuał związanych rąk

Ten symboliczny rytuał weselny z tradycji celtyckiej i wickiej reprezentuje zjednoczenie dusz małżonków. Dłonie pary są skrzyżowane i związane ze sobą za pomocą trzech kolorowych wstążek, które symbolizują ich rodziny pochodzenia oraz jedną nowo utworzoną. Mogą być tkane przez celebransa, świadków lub przez małżonków.

2. Ceremonia światła, czyli rytuał świec

Podczas tej ceremonii każdy z dwojga zaślubionych  trzyma płonące świece, od których  zapalają jedną większą, symbolizującą zjednoczenie dwóch dusz na wieczność. Mniejsze można wtedy zdmuchnąć  lub zostawić zapalone. Podczas rytuału można wymieniać się romantycznymi zwrotami , czytając odpowiednie na tę okazję teksty: na przykład utwór Phila Bosmansa “Kocham Cię nie tylko za to, kim ty jesteś, ale także za to, kim ja jestem, gdy jestem z Tobą”, lub można użyć frazy ze swojej ulubionej książki, filmu albo samemu napisać coś odpowiedniego.

Przysięga małżeńska jest sercem ceremonii. Nie ma żadnej znormalizowanej formuły co do jej naśladowania, tylko to, co pochodzi prosto z serca, zaprojektowane i zaplanowane razem.

3. Listy miłosne i butelki wina

Wyobraź sobie, że wypowiadasz swoją przysięgę małżeńską na oczach gości otoczony wspaniałymi winnicami! Do tej cudownej oprawy idealnie wpasowuje się rytuał „ceremonii wręczenia wina i listu miłosnego”. W przededniu  ślubu napisz  list miłosny, który podczas ceremonii zamkniesz w drewnianym pudełku zawierającym butelkę Twojego ulubionego wina.

Możesz zdecydować się na przeczytanie listu przy wszystkich gościach, otwierając wino podczas przyjęcia lub po kilku latach: w ten sposób zapamiętasz swój wyjątkowy dzień.

4. Ceremonia piasku

Każdy z małżonków trzyma pojemnik z piaskiem o różnych kolorach, który zostanie wsypany jednocześnie do  przezroczystego wazonu. To pokazuje zjednoczenie dusz w jedną całość, w której jednak , każdy zachowuje swoją niezależność, symbolizowaną przez różne kolory. Dodatkowy pomysł: zrób oryginalne upominki ślubne z odrobiną tego piasku, a Twoi goście wrócą do domu z niezatartym wspomnieniem Twojego związku.

5. Ceremonia róż

Wśród obrzędów ślubu humanistycznego ten  jest  chyba najprostszy, ale też pełen symbolicznego znaczenia. Małżonkowie wymieniają się dwiema czerwonymi różami, które układają razem w wazonie na ołtarzu, a później suszą kwiaty w celu zachowania ich na pamiątkę. Ten piękny kwiat zawsze kojarzył się z miłością, uczuciem i wiernością. 

6. Kamień przysięgi

Samiec niektórych gatunków pingwinów daje kamyczek temu, który będzie jego towarzyszem życia. 

Zgodnie ze szkocką tradycją kamienia przysięgi, kiedy wymieniacie obietnice, oboje będziecie musieli położyć ręce na kamieniu z wygrawerowanym imieniem i datą ślubu. Ten szczególny moment stanie się w ten sposób przysięgą poświęconą przez ziemię i przodków.

Teraz, gdy symboliczne rytuały nie mają już dla Ciebie tajemnic pewnie nie wiesz na który z nich się zdecydować? Porównajcie je,  biorąc pod uwagę styl Waszego ślubu i miejsce, w którym będzie on obchodzony. Ale nie zapominajcie o słuchaniu swojego serca i kierowaniu się instynktem. 

Kto może udzielić ślubu humanistycznego? Rola mistrza ceremonii

Aby ceremonia była taka jak powinna, potrzeba mistrza ceremonii. Nie można zaimprowizować celebracji. Trzeba wiedzieć co robić i szczegółowo przestudiować jej plan. Tylko w ten sposób będzie ona wyjątkowa i niepowtarzalna, spójna i dopasowana do Twoich potrzeb, z pełnym poszanowaniem uczuć religijnych małżonków i uczestników. Celebrans to nie tylko ten, który prowadzi ceremonię, ale także ten, który spotka się z Tobą wcześniej, który towarzyszy Ci w wyborze wierszy i czytań oraz muzyki, oferując pomysły i sugestie. Który razem z tobą buduje twój ślub.

Najbardziej stymulującym aspektem jest wielka elastyczność ceremonii humanistycznych. Liczba par, które decydują się na zawarcie małżeństwa już mając dzieci lub będąc w ciąży, znacznie rośnie: doświadczenie i wrażliwość celebransa będzie wiedziała, jak włączyć w to dzieci, także chcące brać w niej  czynny udział, jeśli pozwala na to ich wiek. To oznacza, że  będą one uczestnikami radości z konsolidacji rodziny. 

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Cena ślubu humanistycznego jest zbliżona do kosztów ceremonii ślubu cywilnego w plenerze. Waha się od 700 do 1000 PLN. Cena zawiera pomoc wyborze tekstów i przygotowanie scenariusza całej ceremonii oraz jej przeprowadzenie.

Każda okazja może być odpowiednia do świętowania. Tylko Ty możesz określić, kiedy ceremonia jest potrzebna, aby podkreślić moment znaczącej zmiany w Twoim życiu, by uświetnić ważne wydarzenie lub rocznicę, która jest bliska Twojemu sercu.

Zobacz także:

Ślub Jednostronny

Ślub Konkordatowy

Fotograf logo mniejsze